معاون وزیر نیرو مطرح کرد سال آینده ترسالی نداریم/ لزوم استفاده از تجربیات بین المللی

تاریخ نشر: 1398/03/29 کد خبر: qq93qzrc

قاسم تقی زاده معاون آب و آبفای وزیر نیرو صبح امروز در همایش مشترک ایران و ژاپن در بخش آب و فاضلاب، با اشاره به بارندگی‌های اخیری که در کشور شاهد آن بودیم، گفت: در سال ۹۷ خشک‌ترین سال را در ۵۰ سال اخیر و در سال ۹۸ تر سال ترین را طی ۵۰ سال اخیر تجربه کردیم که به نوبه خود دو حادثه بزرگ در حوزه آبی ایران به شمار می‌رود. بنابراین باید آمادگی‌های لازم برای مدیریت هر دو حالت خشک سالی یا ترسالی را داشته باشیم و برای ایجاد این آمادگی راهی بجز تعامل با متخصصین این حوزه در سراسر دنیا که یکی از پرتجربه ترین آنها را می‌توان ژاپن دانست، نداریم.

به گفته تقی زاده: ایران دارای اقلیمی خشک است و همواره باید برای مدیریت منابع آبی آن برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم. هرچند که در شرایط کنونی وضعیت منابع آب کشور مطلوب به نظر می‌رسد اما از آنجائیکه چنین روندی برای سال آینده پیش بینی نمی‌شود، باید در مصرف منابع آبی دقت لازم را به کار بریم.

وی تصریح کرد: کشور ما یک اقلیم خشک و نیمه خشک دارد که ۶۰ درصد از آن نیمه خشک و ۵۰ درصد آن کاملاً بیابان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تصفیه خانه‌های آب کشور از ۲۷ عدد در سالهای اول انقلاب به ۱۴۲ تصفیه خانه رسیده است و تصفیه خانه‌های فاضلاب نیز از ۴ به ۱۲۳ عدد افزایش یافته است، گفت: البته با این وجود همچنان اقدامات زیادی باید در بخش توسعه تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب داشته باشیم و برای اجرایی شدن آن نیز از تجربیات متخصصین بین المللی استفاده کنیم.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با تاکید بر اینکه نباید از بارندگی‌های اخیر با هدف مصرف بی رویه خوشحال باشیم، تصریح کرد: باید در نظر داشته باشیم که به هر حال ایران اقلیمی گرم و خشک داشته و در حوزه منابع آبی با محدودیت روبرو است. بنابراین باید همواره برای مصرف آب در ایران برنامه ریزی کنیم. البته برای سال آینده با وجود اینکه پیش بینی به منظور ترسالی وجود ندارد، در حوزه آب و فاضلاب بعد از انقلاب اسلامی اقدامات خوبی انجام شده است و میزان شهرهایی که به آب قابل اطمینان دسترسی دارند از ۷۵ درصد به ۱۰۰ درصد رسید و در بخش فاضلاب شهرها از ۸.۵ درصد به ۵۱ درصد رسیده ایم. این در حالی است که در دولت فعلی در روستاها ۶ میلیون نفر به آب قابل اطمینان دست یافته اند.

اوکازاکی نماینده و معاون مرکز همکاری‌های ژاپن در خاورمیانه هم در این همایش گفت: طی ۱۰ دوره ۴۰۰ نفر از ایرانی‌ها در بخش‌های مختلف انرژی و همچنین بازیافت و آب به ژاپن سفر و آخرین فناوری‌های مربوط به این صنایع را به ایران منتقل کرده اند و در سمیناری در حوزه آب و منابع آبی ۱۵۰ نفر شرکت کننده حضور داشتند که رقم مطلوبی است و از این سفرها می‌تواند بین طرفین مفید باشد.

وی افزود: در پی رخدادهای ناگواری که در ارتباط با سیل اخیر ایران به وجود آمد بسیاری از متخصصین خود را به ایران آوردیم تا بتوانیم از اطلاعات آنها در زمینه مدیریت چنین اتفاقاتی استفاده کنیم.

او گفت: معتقدیم که ارتباط دوطرفه بین متخصصین و کارشناسان ایرانی و ژاپنی در زمینه آب و فاضلاب می‌تواند فضای کسب و کار را رونق داده و دفتر مرکزی ما در خاورمیانه نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی سمینارهای متفاوتی را در این راستا برگزار کرد که به درخواست ایران به موضوع مدیریت تقاضای آب پرداخته شد و هیئت‌های ایرانی نیز با حضور در این سمینار از ادامه آن حمایت کردند.

در ادامه این همایش، سایتو سفیر ژاپن در ایران با اشاره به اینکه روابط دیپلماسی ایران و ژاپن قدمتی ۹۰ ساله دارد، اظهارداشت: خوشحالیم که ایران پذیرفت تا نخست وزیر ژاپن پس از ۴۱ سال به ایران بیاید تا رایزنی‌ها و تعاملات لازم در زمینه اقتصادی و فرهنگی بین دو طرف انجام شود.

وی افزود: با همکاری دفتر خاورمیانه مرکزی و همچنین هماهنگی‌های وزارت نیروی ایران و زیرمجموعه‌های آن در حوزه آبفا، جلسات متفاوتی برگزار شد که طی این جلسات ۳ هزار نفر ابراز علاقه برای حضور داشتند تا از طریق این جلسات محتویات آموزشی و تخصصی بین طرف ایرانی و ژاپنی تبادل شود.

سایتو با تاکید بر اینکه مقوله آب در کشور ایران با اقلیمی خشک و کم آب یک موضوع بسیار حیاتی به شمار می‌رود، تصریح کرد: با توجه به شرایط جغرافیایی ایران، مقدار مصرف آب در بخش‌های مختلف صنعت، خانگی و کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که متأسفانه درصد مصارف آب در این بخش‌ها در ایران بالاست که امیدواریم میزان مصرف آب برای هر ایرانی مانند هر ژاپنی شود.

به گفته این مقام مسئول، در بخش آب و مشکلات مربوط به این حوزه که شامل هدررفت نیز می‌شود، روش‌های متفاوتی را بررسی کردیم و برنامه‌های مناسبی نیز در این زمینه داریم که امیدواریم طی این سمینار نهایت استفاده از تبادل دانش و فناوری در بخش‌های مختلف این صنعت انجام شود.

در ادامه علی سیدزاده، مدیرکل دفتر مصرف و نظارت بر کاهش هدررفت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به سابقه همکاری مشترک بین آبفای ایران و مرکز همکاری‌های ژاپن در خاورمیانه طی ۶ سال گذشته اظهارداشت: سفیر وقت ژاپن در آن دوران از ایران برای همکاری مشترک ژاپن و ایران، مرکز همکاری‌های ژاپن در خاورمیانه را معرفی کرد تا با همکاری این مرکز سمینارها و دوره‌های آموزشی در زمینه ارتقای سطح دانش فنی و تخصص مدیران صنعت آب و فاضلاب کشور برگزار شود که در نتیجه آن ۱۰ دوره آموزشی با حضور ۴۰۰ نفر برگزار شد. طی این سمینار موضوعاتی همچون دوره‌های آب بدون درآمد، تله متری، مدیریت انرژی، کنترل کیفیت بهره برداری تصفیه خانه‌های آب و بهره برداری از تصفیه خانه‌های فاضلاب مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

این مقام مسئول ادامه داد: در راستای اهداف همکاری‌های قبلی که با ژاپن داشتیم البته با تغییر رویکرد در سیاست‌های جدید، مقرر شد تا موضوعات تخصصی در زمینه آب و آبفا به صورت همایش‌های مشترک طی دوره‌های زمانی مشخص برگزار شود که نخستین همایش در این زمینه در کارگاه‌های تخصصی امروز برگزار شد.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
6 + 4 =